®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum

®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum

Distribuiţi | 

cum ingrijim parul cret

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Clau
Admin
Admin

feminin Puncte : 298
Reputatie : 0
Data nasterii : 03/05/1988
Data de inscriere : 21/09/2010
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: cum ingrijim parul cret   Joi Sept 23, 2010 9:25 pm

Parul ondulat natural este un vis de neatins pentru multe femei, dar atunci de ce majoritatea celor "binecuvantate" cu un asemenea atu il considera o corvoada? Mihaela Radut, stilist la Gett's Hair, ne dezvaluie secretele ingrijirii buclelor naturale.

Particularitatile parului ondulat
Scalpul tau poate fi dotat cu zulufi jucausi de cand te nasti, dar acestia pot aparea (sau disparea) si in timpul schimbarilor hormonale de la pubertate, in urma unei sarcini sau a unui soc puternic.

Oricum ti-ai dobandit carliontii, este important sa tii cont de marimea lor si de grosimea firului de par. In functie de aceste atribute vei sti produsele necesare ingrijirii parului tau.

Ingrijirea parului ondulat
In general, parul ondulat este mult mai uscat si mai poros decat cel drept. De aceea este vital sa-i oferi o hidratare completa, interna si externa. Se recomanda sa bei multe lichide si sa iti aplici masti si tratamente de par periodic.

Samponul ti-l vei alege in functie de felul in care vei dori sa-ti arate parul, deoarece exista produse atat pentru indreptarea parului cat si pentru accentuarea buclelor.

Vopsirea si coafarea
Cand vrei sa te vopsesti, ia in considerare cantitatea de sebum produsa de radacina parului tau, adica daca se ingrasa repede sau nu (vezi articolele Cum ai grija de parul uscat si Cum ai grija de parul gras). Tunsoarea ideala pentru asezarea parului ondulat si cret este in scari, a doua optiune fiind parul tuns egal.

Produsele de styling indicate sunt spuma fixativa, pentru accentuarea buclelor si cea cu balsam pentru domolirea lor. Daca insa doresti sa-l indrepti, poti apela la placile cu abur

Numai dupa invidia altora iti dai seama de propria ta valoare..
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

feminin Puncte : 2065
Reputatie : 2
Data nasterii : 04/06/1989
Data de inscriere : 30/07/2010
Varsta : 28
Localizare : Hunedoara

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Joi Sept 23, 2010 9:39 pm

si eu am fost creata cand am fost mica cry si acum nu mai sunt. o coafeza mi-a zis ca din cauza ca l-am tuns prea des. desi mi se pare absurd. nu vad nici o legatura nu stiu

Photobucket
http://ladys-cosmetica.blogspot.com/
:X:X:X
Sus In jos
http://femeia-moderna.forumcreativ.ro
flory
Femeia chic
Femeia chic

feminin Puncte : 751
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 36
Localizare : teleorman

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Vin Sept 24, 2010 7:08 pm

asa si la mine diana am avut parul ondulat cand eram mica iar acum il am frept explicatia a fost aceasi ca si la tine
Sus In jos
nicoletadina
Femeia chic
Femeia chic

feminin Puncte : 641
Reputatie : 3
Data nasterii : 17/03/1971
Data de inscriere : 24/10/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Lun Oct 25, 2010 9:16 pm

merci clau. si eu inca am parul cret natural si am fost tunsa scurt cand eram mica.acum depinde.
Sus In jos
giana_cta
Membru nou
Membru nou

feminin Puncte : 52
Data nasterii : 23/03/1966
Data de inscriere : 25/10/2010
Varsta : 52
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Mar Noi 02, 2010 3:57 am

si eu tot cret natural il am dar la mine orice procedeu de indreptare am incercat n-a avut niciun folos...doar cu placa a mai stat cateva ore drept dar incet incet si-a recapatat forma...este dificil de indreptat si are si o textura dura care nu permite prea multe coafuri sa incerc....
Sus In jos
nicoletadina
Femeia chic
Femeia chic

feminin Puncte : 641
Reputatie : 3
Data nasterii : 17/03/1971
Data de inscriere : 24/10/2010
Varsta : 47
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Vin Noi 05, 2010 1:09 am

asa este nici cu placa nu prea sta intins ca lumea.
Sus In jos
giana_cta
Membru nou
Membru nou

feminin Puncte : 52
Data nasterii : 23/03/1966
Data de inscriere : 25/10/2010
Varsta : 52
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   Vin Noi 05, 2010 5:18 pm

Desi nu sta intins mult timp cu placa este singura modalitate de a reusi sa-l indrept din pacate
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cum ingrijim parul cret   

Sus In jos

cum ingrijim parul cret

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
®©Forumul Femeilor Moderne - un forum cu aer de parfum :: Totul despre moda si frumusete :: Beauty :: Ingrijirea parului-
Mergi direct la:  
MyFreeCopyright.com Registered & ProtectedTop88 - Director webCreati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog